Akustyka wpływa na naszą koncentrację, wydajność i ogólny komfort pracy. Zaprojektowanie odpowiednich rozwiązań akustycznych pozwala stworzyć lepsze środowisko pracy i obniżyć poziom hałasu w biurze. Każda przestrzeń rządzi się nieco innymi prawami i nie ma uniwersalnego przepisu na aranżację cichego wnętrza biurowego, istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które warto znać.
1. Dobierz właściwe rozwiązanie akustyczne
Aby zastosować właściwe rozwiązania akustyczne, należy wnikliwie przeanalizować przeznaczenie danego biura i charakter pracy osób w nim przebywających. Należy wziąć pod uwagę, jakie aktywności podejmują użytkownicy biura, ile rozmów telefonicznych prowadzą, jak wygląda ich komunikacja i praca zespołowa oraz gdzie się spotkają w celu integracji lub relaksu. Taka analiza jest podstawą, aby zaprojektować rozwiązania, które sprawdzą się w danej przestrzeni, a jednocześnie zaspokoją potrzeby osób w niej pracujących.
2. Przemyślane usytuowanie stref
Przemyślane usytuowanie poszczególnych stref w biurze może pomóc w poprawie warunków akustycznych. Wydzielając strefy pracy indywidualnej, komunikacji oraz pracy zespołowej i odseparowując je od siebie, automatycznie powstają przestrzenie, w których będzie panowała cisza oraz takie, które będą przeznaczone do rozmów. Strefy powinno się rozmieścić tak, aby żadna nie ograniczała skuteczności innej. Należy zwrócić uwagę na to, aby przegrody oddzielające poszczególne strefy miały wysoką izolacyjność akustyczną, np. przestrzeń do rozmów można wydzielić, instalując w biurze budkę Treehouse, której ścianki znacznie redukują poziom dźwięku przenoszonego pomiędzy sąsiadującymi strefami.
3. Nie zapominajmy o suficie i ścianach
W pomieszczeniach z reguły najefektywniej jest zaadaptować́ akustycznie sufit i dwie przyległe, prostopadłe ściany (jedną z pary równoległych). Polecanym przez nas rozwiązaniem jest zamontowanie na suficie paneli Silent Block Sky lub Selva Sky, a na przyległych ścianach Silent Block Wall lub Selva Wall. Przy użyciu stosunkowo niewielkiej liczby paneli wyeliminujemy pogłos, zwiększymy zrozumiałość mowy i poprawimy akustykę pomieszczenia bez ograniczania jego powierzchni użytkowej.
4. Użyj miękkich, porowatych materiałów
Fale dźwiękowe są pochłaniane przez miękkie, porowate materiały. Wypełnienie przestrzeni biurowej takimi elementami pomaga skrócić czas pogłosu, dlatego na posadzce warto zamontować wykładzinę dywanową, a na suficie podwiesić panele akustyczne (np. Silent Block Sky). Rekomendujemy, aby w pomieszczeniach zadbać o obecność mebli tapicerowanych (np. krzesła Ox:co lub Lumi, sofy modułowe Plint lub Quadra) oraz regałów z książkami i segregatorami, które również są w stanie pochłaniać dźwięk. Szczególnie polecamy regały Saar, które oprócz klasycznej funkcji przechowywania, umożliwiają zamontowanie tapicerowanych paneli akustycznych. Regały z panelami akustycznymi to idealne rozwiązanie, aby wydzielić poszczególne strefy w biurze lub oddzielić́ ciągi komunikacyjne.
Blokuj nadmiar dźwięków
Należy zadbać o ekranowanie źródeł hałasu, czyli blokowanie nadmiaru dźwięków poprzez ustawienie pionowych ekranów akustycznych np. mobilnych ekranów Selva Free lub ekranów wiszących Selva Hang. Pamiętajmy, że im większy ekran, tym większa jego skuteczność. W ofercie Bejot ekrany akustyczne są dostępne w szerokiej gamie materiałów, kolorów i kształtów, dzięki czemu można je dopasować do każdej przestrzeni.
6. Wygłusz źródła hałasu
Najszybszą poprawę akustyki w biurze osiągniemy, jeśli zdiagnozujemy źródła największego hałasu (np. głośne sprzęty biurowe) i je skutecznie wygłuszymy. Im bliżej źródła hałasu usytuujemy rozwiązania akustyczne tym będą one bardziej skuteczne, stąd też rekomendujemy, aby w pobliżu niszczarki lub drukarki zastosować ekrany i panele akustyczne (np. panele Selva Wall lub podsufitowe Selva Sky).
7. Zastosuj budki akustyczne
Aby zagwarantować pracownikom ciche miejsce do rozmowy telefonicznej, wideokonferencji czy kameralnych spotkań biznesowych warto wprowadzić do wnętrza budki akustyczne (Treehouse, Quadra), które zapewniają odpowiednie wygłuszenie i poufność rozmów. Budki akustyczne Bejot są dostępne w różnych rozmiarach (dla 1, 2 lub 4 osób) i można je dowolnie skonfigurować według własnych, indywidualnych potrzeb.
8. Zainwestuj w ekrany biurkowe
Dzięki swojej konstrukcji ograniczają one rozchodzenie się dźwięku w biurze, a jednocześnie go pochłaniają, przyczyniając się do zmniejszenia poziomu hałasu. Rekomendujemy ekrany biurkowe Selva Desk, które dzięki dwustronnej warstwie włókniny akustycznej pochłaniają dźwięki pochodzące z sąsiadujących stanowisk pracy. Równocześnie dają poczucie posiadania własnej, bezpiecznej przestrzeni.
9. Zadbaj o indywidualne miejsce pracy
Rekomendujemy, aby w przestrzeni typu open space zadbać o komfortowe miejsca do pracy indywidualnej. Niezależne stanowiska pracy, takie jak Selva Pod lub Leaf Pod są idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają wysokie parametry ekranowania dźwięku. Dzięki ich zastosowaniu fala akustyczna w mniejszym stopniu przenika do pozostałych stref biura. Pozwala to pracownikom na efektywną pracę, utrzymanie stanu wysokiej koncentracji i równocześnie poczucie prywatności i autonomii.
10. Stosuj meble akustyczne
Miejsca do relaksu, spotkań i burzy mózgów warto wyposażyć w meble akustyczne, które sprawią, że prowadzone rozmowy nie będą przeszkadzały pozostałym użytkownikom biura. W tej roli idealnie sprawdzą się modułowe sofy z wysokimi ściankami (np. Plint, Quadra, Voo voo 9xx) bądź też budki akustyczne (Beachhouse, Treehouse). Polecamy również Social Swing – konstrukcję z fotelami podwieszanymi, która jest również bardzo atrakcyjnym elementem stref typu chillout.
Podsumowanie
Wszystkie wymienione wskazówki pozwalają stłumić hałas, zredukować pogłos i zapewnić właściwe środowisko akustyczne, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i wydajność pracowników. Jako producent mebli akustycznych zapewniamy, że szybko zauważysz efekty ograniczenia napływu różnych dźwięków i wyciszenia biurowej przestrzeni. Sprawdź ofertę Bejot lub skontaktuj się z naszym ekspertem, aby znaleźć rozwiązania, które rozwiążą Twoje problemy z hałasem.