Akustyka w biurze

Hałas to podstawowy problem, z którym borykają się osoby pracujące w biurach, zwłaszcza w przestrzeniach typu open space. To przede wszystkim on odpowiada za problemy z koncentracją czy spadek produktywności zespołów.


Nowoczesne, otwarte wnętrza biurowe mają swoje plusy – ułatwiają komunikację, są symbolem nowoczesnej organizacji o spłaszczonej strukturze, w której pracownicy mają ułatwiony dostęp do swoich przełożonych i do siebie. Łatwiejsza jest także aranżacja i ewentualna rearanżacja takich przestrzeni, bo nie wymaga kłopotliwego przestawiania ścianek działowych. Jednak pod względem akustycznym wnętrza typu open space nie są rozwiązaniem optymalnym – nie mają bowiem barier, które ograniczałyby rozchodzenie się naturalnego w takim miejscu hałasu, generowanego przez pracowników (rozmowy telefoniczne i w grupach, odgłosy przemieszczania się itp.), sprzęt biurowy, a niekiedy także kuchenny czy wentylację. Dodatkowych problemów dostarczają powszechnie wykorzystywane szkło, beton czy inne twarde materiały wykończeniowe. Podnoszą estetykę przestrzeni, ale z akustycznego punktu widzenia są twardymi powierzchniami odbijającymi dźwięki, co prowadzi do powstawania pogłosu.
MuteDesign_Space_M_5.jpg

Czy w środowisku pełnym różnorodnych dźwięków można pracować efektywnie? Zła akustyka wnętrza jest wymieniana jako jeden z trzech głównych bolączek pracowników w biurach na całym świecie (mniejszy, ale także istotny wpływ na ich samopoczucie ma źle dobrana temperatura i niewłaściwe oświetlenie). Konsekwencją nadmiernego hałasu jest szybko postępujące zmęczenie i problemy z koncentracją, co przekłada się na efektywność zespołu. Według badań aż 99 proc. osób pracujących w takim środowisku przyznaje się do postępujących problemów ze skupieniem się na realizowanych zadaniach1, a w 66 proc. przypadków można mówić o spadku produktywności w ciągu dnia2.


MuteLookbookCone5.jpg
 
To realne problemy dla firmy, z którymi jednak można sobie poradzić, dokonując akustycznej rearanżacji pomieszczeń. Pomogą w niej odpowiednio rozmieszczone produkty o właściwie dobranych właściwościach absorpcji dźwięku – panele sufitowe i ścienne, panele biurkowe czy wolnostojące ścianki. 

MuteLookbook_blocks1.jpg
 
Lepsza separacja stanowisk poszczególnych pracowników oraz stworzenie odpowiednio izolowanych stref przeznaczonych do różnych czynności może poprawić wydajność pracowników, ich wyniki i podnieść zadowolenie z pracy. A to przekłada się na istotne oszczędności (lub większe zyski) dla pracodawców. Według badań poprawa akustyki wnętrz biurowych zmniejsza ilość błędów popełnianych przez zatrudnionych o 10 proc3. Dlatego hałasu nie można lekceważyć, tym bardziej, że jego opanowanie nie jest wcale takie trudne.”
 
MuteTowerLookbook5.jpgMuteDesign_Acoustic_Systems_Wall_5.jpg
 
Źródło: mute.design.pl


 
 

© Bema Meble 2022 CMS - Created by www.asis.pl

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!